Kerted napnyugta után is ugyanolyan varázslatos lehet, mint nappal, csupán egy jól megtervezett és kialakított kerti világításra van szükséged. Manapság a kerti világítás már megfizethető és könnyen elérhető. Ebben a blogbejegyzésben segítünk néhány egyszerű és inspiráló ötlettel, hogy Te magad is könnyedén elkészíthesd saját kerti világításod házilag.
Miért hasznos a kerti világítás?
A kerti világításnak számos pozitív tulajdonsága van, csak néhányat említve:
Egyedi megjelenés és hangulat: Egy optimálisan tervezett és kivitelezett kültéri világítás nem tolakodó. Lágy fényeivel teljesen egyedi megjelenést és hangulatot kölcsönöz a kertnek, így sötétedés után is remek helyszíne lehet egy esti pihenésnek vagy baráti összejövetelnek.
Biztonság: A kültéri világítás nemcsak szemet gyönyörködtető megjelenést biztosít, hanem növeli a biztonságot is. Egyrészt egy megvilágított kerti úton könnyen észrevehetők az akadályok, így biztonságossá válik sötétedés után is a közlekedés, másrészt az illetéktelen behatolók is jobban elkerülik a kivilágított kerteket.
Ingatalan érték növekedés: Egy igényesen telepített kültéri világítás növeli az ingatlan értékét, mert vonzóbbá teheti a potenciális vásárlók számára.
Kerti világítás házilag? Hogyan állj neki?
Ha nem vagy egy született villanyász és kiemelkedően fontos számodra a biztonság, akkor érdemes a manapság egyre elterjedtebb alacsony feszültségű, 12V-os kültéri világítás rendszerek között szétnézned. Ilyen az általunk képviselt, holland Garden Lights és LightPro márka is. Számos előnye van a hagyományos 230V-os rendszerekkel szemben: biztonságos, a kábeleit nem kell mélyre ásni, így akár utólag is könnyedén telepíthetők.
Lássuk is lépésről lépésre hogyan készítheted el kerti világításod házilag:
1, Igények meghatározása
Egy jó kerti világítás kialakítása, mint minden más is a tervezéssel indul. Mielőtt azonban belevágnál a tervezésbe, elsőként határozd meg, hogy mik az igényeid. Miért van szükséged kerti világításra? Egy fényárban úszó kertet szeretnél vagy csak néhány növényt, kerti tárgyat vagy virágágyást világítanál meg? Esetleg diszkrét tájékozódási pontokat szeretnél éjjel, hogy biztonságosan közlekedhess a kertben?
2, Tervezés
Ha meghatároztad igényeidet, jöhet a terv elkészítése. Készíts egy pontos, lehetőleg méretarányos rajzot a kertről, amin jelöld be az összes olyan utat, ösvényt, növényt, kerti tárgyat vagy épületrészt, amit meg szeretnél világítani.
3, Lámpák kiválasztása
A kerti világítás házilag történő telepítésének eljött az igazán kreatív része, a lámpák és kiegészítők kiválasztása. Legyen modern, klasszikus vagy akár egy gyönyörű angolkerted, ügyelj arra, hogy a kiválasztott lámpák stílusa harmonizáljon a kerteddel.
Ha megvan a stílus, akkor az alábbiakat is vedd figyelembe a kiválasztás során:
- Megfelelő fényerő: fontos a megfelelő fényerősség, a túl gyenge és túl erős fény sem jó. Egyikkel nem érjük el a kívánt hatást, míg a másik kellemetlen és zavaró lehet.
- A fényforrás típusa: Minden esetben LED fényforrást válassz, mert a energiafogyasztásuk szinte teljesen elhanyagolható és hosszú élettartalommal rendelkeznek.
- A fényforrás színhőmérséklete: ez határozza meg a lámpa fényének színét és melegségét, ami döntően befolyásolja a kert hangulatát. Egyéni ízlés kérdése, de kertek megvilágítására a 3000K körüli meleg fehér tartomány az egyik legmegfelelőbb
- Vízállóság, anyaghasználat: Mivel kültéri lámpákról beszélünk, ezért fontos figyelembe venned, hogy legalább IP44-es besorolású legyen. Léteznek IP68 besorolású víz alá telepíthető lámpák is. Anyaguk legtöbb esetben fém vagy minőségi, UV és időjárásálló műanyag.
- Telepítés módja: léteznek fali, álló, süllyeszthető, felfüggeszthető és víz alatti lámpatípusok. Ezeken belül is van leszúrható, dübellel rögzíthető, talajba vagy burkolatba süllyeszthető típusok is.
4, Transzformátor kiválasztása, kábelek, kiegészítők
A lámpák után jöhet a 12V-os transzformátor kiválasztása, ami a rendszer biztonságos üzemelését biztosítja. Igény esetén könnyedén bővítheted a kerti világítást automata alkonykapcsolóval és időzítővel, mozgásérzékelővel. Lehetőséged van akár kerti világításod házilag több zónára osztani, így külön kertrészek világítását távirányítóval fel és lekapcsolhatod. Már csak a kábelek és lámpa csatlakozók mennyiségét szükséges meghatároznod.
5, Költségvetés készítése
Ha mindezekkel megvagy, készíts egy költségvetést. Vedd figyelembe, hogy a Garden Lights és LightPro kültéri világítás rendszereket szabadon, a telepítést követően is átalakíthatod vagy bővítheted, így nem szükséges azonnal a teljes kert világítását kialakítanod, lehetőséged van több részletben is kivitelezni.
6, Kivitelezés
Ez már tényleg gyerekjáték, helyezd el a lámpákat a kívánt helyükre, fektesd le a főkábelt, majd a díjnyertes csatlakozók segítségével illeszd könnyedén a lámpákat a rendszerhez. Nincs más hátra csatlakoztasd a főkábel másik végét a 12V-os transzformátorhoz, majd dugd be a trafó kábelét egy 230V-os aljzatba. A kábeleket akár eltakarhatod fenyőkéreggel vagy kerti kövekkel, de föld alá is áshatók.
7, Finomhangolás
Miután kerti világításod házilag sikeresen telepítetted, sötétedés után végezd el a rendszer finomhangolását. Állítsd be a lámpák fénysugarának az irányát, vagy helyezd picit odébb, hogy a lehető legoptimálisabban világítsa meg kerted.
Összegezve
A 12V-os kerti világítás házilag történő kivitelezése egyrészről izgalmas és kreatív projekt, másrészről népszerű, hatékony és biztonságos módja a kertek megvilágításának. A végeredmény minden esetben egy a sötétedés után is hangulatos megjelenésű, biztonságos, energiahatékony és funkcionalitásban használhatóbb kert.
Ha további kérdéseid vannak, nézz körül weboldalunkon, tudj meg még több infót a kerti világítás házilag történő telepítéséről vagy keress minket bátran elérhetőségeink egyikén.